Ați auzit de "Fabrica Iepurașilor''? E locul în care copiii pot deveni- pentru o zi- bucătari, patiseri, bijutieri, polițiști, pompieri sau medici. Vorbim despre un eveniment organizat timp de două săptămâni în Capitală.
AMBIANȚĂ (copil pe motocicletă)
Motociclete și mașini de poliție, bombardiere, autospeciale de pompieri, ambulanțe și chiar un elicopter SMURD intervin la "Fabrica Iepurașilor''.
Iar provocările se țin lanț pentru micuți. În timp ce unii se luptă cu săbiile și scuturile, alții încearcă să găsească infractori periculoși.
VOX: "Caut oameni suspecți. Ai pozele lor? Arată-ne!"
Și cum după o urmărire ca în filme pot fi răniți, medicii le arată copiilor cum se intervine în situații de urgență.
VOX: "Am vãzut o rampã din aia unde se urcã oamenii bolnavi. Dacã nu pot sã se urce acolo înseamnã cã îi dor picioarele."
Cei curajoși aleg să treacă prin probe de foc.
AMBIANȚĂ: "Rareș, cu curaj. Noi, pompierii, suntem curajoși. Avem o țintă."
Micuții testează zeci de meserii și stabilesc apoi ce vor fi când vor crește mari.
VOX: "-Șef. -Șef? -Da, șef."
VOX: "Îmi înfiinþez o firmã de fãcut masini. Cele mai rapide masini."
''Fabrica Iepurașilor'' își ține porțile deschise până pe 22 aprilie.
Educație culturală timpurie la Opera Comică pentru Copii, în Capitală! Programul le oferă celor mici primele lor întâlniri cu muzica, teatrul și arta prin spectacole interactive, ateliere creative și multe alte experiențe culturale adaptate vârstei lor.
Ministerul Educației și Cercetării nu organizează olimpiade școlare pentru clasele I-IV în anul 2025. Ministrul Educației, Daniel David, a spus că această problemă trebuie clarificată, pentru o înțelegere mai clară a acestei decizii.
A venit Moș Crăciun! Copiii au trăit cea mai veselă și emoționantă noapte din an - noaptea de Crăciun. Moșul, cu tolba plină a ajuns prin toate casele, iar darurile au fost pe măsura așteptărilor.
Rețeaua TikTok face victime. La propriu! Peste 20 de copii au ajuns, într-o singură zi, la Spitalul ”Grigore Alexandrescu” din București, cu fracturi și traumatisme grave, în urma unei provocări pe TikTok, numită ”Superman Challenge”.
Curtea Operei Comice pentru Copii din Calea Giulești, transformată într-un adevărat parc de distracții pentru copiii de toate vârstele. Activitățile propuse de instituția de cultură dedicată celor mici sunt atractive...
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019