Respect între participanții la trafic, asta au cerut cei aproximativ 100 de motocicliști prezenți la parada desfășurată, sâmbătă, la Reșița. Bikerii au traversat orașul de la un capăt la altul, însoțiți de zgomotul inconfundabil al bolizilor pe două roți.
AMBIANȚĂ (caravana, pe strada, ambalează motorul un motociclist)
Caravana a fost organizată în parteneriat cu Casa de Cultură studențească Reșița și cu Poliția Municipiului Reșița.
ALEX CHEȚAN, organizator: "Toți suntem la fel. Toți suntem egali. De fapt, ăsta este și mottoul nostru: respectul, bunul simț și precauția, cei mai buni tovarăși de drum."
VOX: "Nu ni se acordă prioritate. Schimbă banda fără să se uite în oglindă, iar dacă reușim să-i oprim, scuza lor este: Îmi pare rău, nu te-am văzut!"
VOX: "Majoritatea presează motociclistul. Au impresia că partea dreaptă a drumului e numai a lor. Trebuie să ieși de pe șosea. Ești jenat în trafic, de multe ori."
AMBIANȚĂ: (depășește motocicliștii)
Pe toată durata evenimentului, motocicliștii au fost însoțiți de o mașină de Poliție. La final, aceștia au stat la un pahar de vorbă și la un gulaș fierbinte, într-un complex situat la marginea orașului.
Traficul rutier a fost îngreunat vineri-seară, pe Valea Oltului, pe raza localității Brezoi, din cauza căderilor de pietre de pe versant și a unui arbore care s-a prăbușit pe carosabil. Bucățile de stâncă și copacul au ajuns pe șosea în urma...
Acțiune împotriva traficului de persoane și a faptelor de proxenetism! Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, împreună cu procurorii, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de 19 ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de persoane și proxenetism.
Grupare de traficanți de migranți, anihilată! Polițiștii Direcției de Combatere a Criminalității Organizate, împreună cu procurorii DIICOT - Structura Centrală, au pus în aplicare nouă mandate de percheziție domiciliară, în județele Vâlcea, Sibiu și Gorj, în vederea destructurării unui grup infracțional organizat specializat în săvârșirea de infracțiuni din sfera traficului de migranți.
Cetățeni moldoveni, reținuți pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți. Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Huși, județul Vaslui au depistat un cetățean sirian care a încercat să treacă ilegal frontiera de stat a României, cu ajutorul a doi cetățeni din Republica Moldova, prin eludarea controlului de frontieră, cu intenția de a ajunge în Germania, pentru a-și căuta un loc de muncă.
Grav accident între localitățile Lumina și Năvodari din județul Constanța! Două autoturisme s-au ciocnit violent. Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019